Zapraszamy serdecznie na dwudzieste dziewiąte spotkanie Toruń Java Users Group, które odbędzie się w środę, 25 stycznia 2017 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Sponsorem spotkania jest firma Allegro, która będzie mieć dla Was kilka cennych informacji na temat możliwości rozwijania swojej kariery w jednym z oddziałów firmy (w tym m.in. w oddziale toruńskim). Oprócz tego Allegro do puli upominków dołożyło 4 egzemplarze książki, która ucieszy każdego pasjonata języka Java :)

W Allegro tworzymy i utrzymujemy aplikacje, które dzięki swojej skalowalności i niezawodności zyskały sobie rzeszę wiernych użytkowników w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zadanie nie należy do najłatwiejszych. W pracy napotykamy na szereg wyzwań zarówno w obszarze samej architektury i designu, jak i w procesie doboru technologii, zapewnienia jakości kodu, usprawnienia funkcjonalności oraz w późniejszej fazie wdrożenia i utrzymania produktu. allegro.tech jest naszym pomysłem na dzielenie się zebranym doświadczeniem poprzez organizację konferencji, warsztatów, wykładów i hackatonów. Po więcej informacji zapraszamy na nasz blog allegro.tech.

Wstęp na spotkanie jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana – pomiędzy spotkaniami nie ma żadnych zależności, do naszej społeczności można dołączyć w dowolnym momencie. Na spotkanie możesz przyjść bez rejestracji na portalu Meetup, jednak chcielibyśmy zachęcić Cię do kliknięcia w RSVP – osoby, które zapiszą się na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków.

Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na małe afterparty do pubu Carpe Kraft (ul. Plac Teatralny 7). Będzie można pogadać na najróżniejsze tematy, poznać się lepiej i napić najlepszego piwa w Toruniu :)

UWAGA: Sala S9 będzie otwarta od godz. 17:30 – jeśli chcesz przyjść wcześniej i pogadać z uczestnikami spotkania to będzie to najlepsza do tego okazja :)

Reaktywne Mikrousługi w Praktyce

W prezentacji opowiem moją krótką przygodę z reaktywnym programowaniem. Opowiem o narzędziach, architekturze (głównie Scala, Kafka i Akka-Stream). Ale także o tym jak w organizacji przyzwyczajonej do Javy i Springa i mocno wspierającej te technologie używa się narzędzi spoza tego stacku. Będzie szczerze i konkretnie. Zapraszam!

PS. Ta prezentacja będzie raczej rozwinięciem niż kopią prezentacji z JUGu w Bydgoszczy, więc zapraszam również Bydgoszczaków :)

Krzysztof Muchewicz

Jestem programistą w Grupie Allegro. W ciągu dziesięciu lat kariery informatycznej (po)pełniłem każdą możliwą rolę w IT od programisty, poprzez lidera, menadżera, po architekta. Miałem okazję tworzyć rozwiązania w C++, .NET, Java i Scali. Programowałem i projektowałem aplikacje desktopowe, bazodanowe, webowe. Od jakiegoś czasu uczę się reaktywnych zabawek związanych z ekosystemem Scala/Akka/Spark. Prywatnie kręcą mnie buddyzm i podróże.

JIT me baby one more time

JIT, “just in time”, “hot spot”, tajemniczy, cichy bohater JVM. Dowód na stwierdzenie, że każda wystarczająco skomplikowana technologia ma w sobie element magiczny. Jeśli myślisz, że ta prezentacja będzie wypełniona praktyczna wiedzą, lub też, nie daj Boże, pozwoli Ci zrozumieć jak działa JIT. Jesteś w błędzie. Będzie to festiwal wiedzy bezużytecznej, zbędnej i nazbyt odklejonej od naszej codziennej pracy, podlanej sosem asemblera i ISA Intel x86_64.

Celem tej prezentacji jest chwila zadumy i zachwytu nad pięknem technologii. Chwila refleksji jak niewiele wiemy i jak wiele skrywa się pod kolejnymi warstwami abstrakcji, bibliotek i framework’ów. Prezentacja opierać się będzie na kilku prostych przykładach w języku Java i analizą zachowania JIT. Dla szybkiego osiągnięcia stanu wspólnej świadomości, przykłady poprzedzone będą szybkim wprowadzeniem do interpretera bytecode, kompilatorów C1 i C2, technik “inline” i “escape analisys”, deoptymalizacji i narzędzi do inspekcji zachowania powyższych mechanizmów.

Podczas prezentacji spotkamy takie techniki wykorzystywane przez JIT jak, class hierarchy analisys, constant propagration, loop unrolling i intrinsics.

Tę prezentację sponsoruje -XX:+PrintCompliation, -XX:+PrintInlining, -XX:+PrintInterpreter oraz hsdis.

Jarek Pałka

Od ponad 15 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i “inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami “waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki “system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą “metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa “natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpeterów i kompilatorów. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach trener w symentis.pl i autor bloga na geekyprimitives.wordpress.com

Komentarze