Zapraszamy serdecznie na dwudzieste szóste spotkanie Toruń Java Users Group, które odbędzie się w środę, 26 października 2016 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Wstęp na spotkanie jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana – pomiędzy spotkaniami nie ma żadnych zależności, do naszej społeczności można dołączyć w dowolnym momencie. Na spotkanie możesz przyjść bez rejestracji na portalu Meetup, jednak chcielibyśmy zachęcić Cię do kliknięcia w RSVP – osoby, które zapiszą się na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków.

Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na małe afterparty do pubu Carpe Kraft (ul. Plac Teatralny 7). Będzie można pogadać na najróżniejsze tematy, poznać się lepiej i napić najlepszego piwa w Toruniu :)

UWAGA: Sala S9 będzie otwarta od godz. 17:30 – jeśli chcesz przyjść wcześniej i pogadać z uczestnikami spotkania to będzie to najlepsza do tego okazja :)

FP vs. OOP

Chciałbym przedstawić moją odpowiedz na pytanie czy konflikt pomiędzy programowaniem funkcyjnym a obiektowym naprawdę istnieje. W tym celu opowiem o trendach w rozwoju języków programowania oraz sposobach obchodzenia ograniczeń narzuconych przez użycie danego języka. Dodatkowo zaprezentuję różnice w zarządzaniu stanem, obsłudze sytuacji wyjątkowych oraz programowaniu generycznym na wybranych przykładach.

Prezentacja zawierać będzie kod w językach: Haskell, Scala oraz Java, okazyjnie pojawi się też F# i śladowe ilości teorii kategorii. Spróbuję także uzasadnić dlaczego powstały, powstają i raczej będą powstawać takie biblioteki takie jak javaslang, functionaljava czy fugue.

Mikołaj Fejzer

Doktorant trudniący się użyciem uczenia maszynowego i eksploracji danych do wspomagania wytwarzania oprogramowania, entuzjasta programowania funkcyjnego. Zawodowo rozwija systemy płatnościowe oraz bankowe, obecnie w firmie 4Finance IT.

Introduction to functional programming in practice

Tym razem na deskach Toruńskiego JUGa pokażę jak programować funkcyjnie w praktyce. Będzie to live-coding w REPLu Clojure. Nie jest wymagane żadne doświadczenie w Clojure. Spróbujemy razem opowiedzieć historię i zapisać ją funkcjami. Zapraszam!

Paweł Kapała

Pragmatic coder @clojure, entrepreneur @kapware, married with JVM since 2006!

Komentarze