Toruń JUG zaprasza na osiemnaste spotkanie, które odbędzie się w środę, 16 grudnia 2015 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Wstęp na spotkanie jest wolny. Rejestracja jest obowiązkowa i odbywa się przez portal Meetup. Wśród osób zarejestrowanych na to wydarzenie zostaną rozlosowane atrakcyjne upominki w postaci licencji oprogramowania oraz książek elektronicznych.

Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na małe afterparty w pubie Cybermachina (ul. Łazienna 13).

Sala S9 będzie otwarta od godz. 17:30 – jeśli chcesz przyjść wcześniej i pogadać z uczestnikami spotkania to będzie to najlepsza do tego okazja :)

W gąszczu grafów, czyli jak zostać bohaterem swoich danych w Neo4j

Zapraszam na przejażdkę w świat grafów podczas której zapoznamy się z teorią grafów i bazą danych Neo4j, by następnie po krótkim teoretycznym wstępie zapoznać się z językiem Cypher. Będziemy budować, materializować i przemierzać grafy, od tych małych do tych dużych. Zapoznamy się z algorytmami i technikami analizy sieci społecznościowych i nauczymy się podstaw silników rekomendacji. Wszystko to z pomocą języka który powstał na potrzeby bazy Neo4j, który łaczy ekspresyjność starego dobrego SQL i potęgę wyszukiwania wzorców w grafach, a wszystko to będzie wyglądało jak stary dobry “ASCII art”. Mam nadzieję, że po tym warsztacie raz na zawsze zapomnimy o klauzuli JOIN i iloczynie kartezjańskim.

Jarosław Pałka

Od ponad 15 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpeterów i kompilatorów. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w symentis.pl i autor bloga na geekyprimitives.wordpress.com.

Komentarze