To już rok od kiedy co miesiąc spotykamy się w Toruniu i rozmawiamy o tym co nas interesuje w świecie JVM! :)

Jedenaste spotkanie toruńskiej grupy użytkowników języka Java odbędzie się wyjątkowo w piątek, 27 marca 2015 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Wstęp na spotkanie jest wolny. Rejestracja jest obowiązkowa i odbywa się przez portal Meetup. Wśród osób zarejestrowanych na to wydarzenie zostaną rozlosowane atrakcyjne upominki w postaci licencji oprogramowania oraz książek (tym razem nie tylko elektronicznych!).

Zapraszamy również na stronę wydarzenia na portalu Facebook.

Spotkanie to będzie inne niż wszystkie dotychczasowe – gościć będziemy jednego prelegenta, który przyjedzie do nas specjalnie z Krakowa, i który swoją prezentacją otworzy nowy rok toruńskiego JUGa. Wcześniej jednak kapituła Toruń JUG przedstawi krótkie podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy i podzieli się pomysłami na kolejny rok. Liczymy również na Wasz udział! Do realizacji większości pomysłów będziemy potrzebować Waszego wsparcia, więc przygotujcie się na to, że kończy się era “tylko siedzenia” :)

Po spotkaniu tradycyjnie zapraszamy na afterparty do Krajina Piva. Oprócz standardowego networkingu czekać będzie na Was mała niespodzianka, ale o tym przekonacie się na miejscu :) Zarezerwujcie sobie ten piątkowy wieczór już dziś.

Uwaga! Jeśli ktoś nie ma możliwości dotarcia na afterparty, a mimo wszytko chciałby porozmawiać ze znajomymi, prelegentami lub liderami grupy, to zachęcamy do przybycia na Wydział trochę wcześniej. Sala będzie otwarta dla wszystkich od godziny 17:30.

Serdecznie zapraszamy!

Czterej jeźdźcy apokalipsy, gdy Armagedon w JVM nadchodzi

JVM towarzyszy mi w projektach od prawie 15 lat. Łączą nas dobre chwile i złe wspomnienia, którymi będę się chciał z Wami podzielić. Opowiem o 4 jeźdźcach apokalipsy którzy zamieszkują maszynę wirtualną i od czasu do czas dają znać o swojej obecności. Podstępnie zakradają się do zakamarków waszego systemu operacyjnego, procesorów i obszarów pamięci RAM, powodując że wasza aplikacja na produkcji zachowuje się jak wygłodniałe, acz powolne zombie.

Kim są Ci odrażający jeźdźcy? To GC, operacje I/O, wątki i interpretowany bytecode. Postaram się na przykładach pokazać narzędzia dostępne w JDK jak i w Waszym systemie operacyjnym, które pozwolą Wam rozpoznać, z którym z nich macie do czynienia, a także techniki radzenia sobie z spadkiem wydajności. Prezentacja będzie pokazywać ekstremalne przypadki, które wymagać będą nietypowych technik, jednak wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami sztuki, a pokazane rozwiązania oparte będą na API i technikach dostępnym w każdym JDK.

Więc o czym tak naprawdę będzie?

Usłyszycie słów kilka o “off-heap memory”, gdy wszystkie rozsądne techniki optymalizacji GC zawiodły.

A także o “non-blocking IO” i “zero-copy buffers”, gdy już klasyczne IO zawiodło.

Nie obędzie się bez łagodnego wstępu do java.util.concurrent.atomic.* i “lock free programming”, gdy już nie radzicie sobie z ilością wątków.

A na koniec opowiem o “just-in time compilation” i jak pisać kod, który jest “JIT friendly”.

To wszystko i więcej o wydajności i optymalizacji JVM, dla Waszej radości i uciechy przyszłych pokoleń.

Jarosław Pałka

Od ponad 10 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i “inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami “waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST, JavaScript i NoSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki “system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą “metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa “natury”. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach wolnych członek SSEEP i autor bloga na geekyprimitives.wordpress.com.

Komentarze